Pazar, Kasım 25, 2007

“CUMHURİYET FAZİLETTİR”--

 

             84'ncü yılın kutladığımız, kutlu ve mutlu Cumhuriyet Bayramımızın anlam ve önemini kavramakta,   zorluk çekenlere küçük ve önemli bir açıklama yapmak benim asli görevim.

             "Cumhuriyet" ve "fazilet" kavramlarının anlamlarını kavramakta zorlukçekenlere; kuş beyinlerin zorlamayanlara   hap gibi açıklamalarda bulunmak gerekir.

            Türkiye Cumhuriyeti Devleti; Türkiye insanına gökten zembille indirilmedi. Türk halkına, bir ihsan olarak sunulmadı. 1000 yıldır, Anadolu topraklarına kök saldık.   Anadolu insanın, kanı canı, emeği, namusu ve tutarlılığıdır.Kendi kendine  dürüstçe davranması sonucudur. Dünya sömürgeci ve işgalci güçlerine meydan okumadır.Nasıl Cumhuriyet İlan edildiğinin belgeleri, Dünya tarihi sayfalarında yazılıdır.

            "Cumhuriyet" halkın kendi kendini yönettiği bir sistem olarak tanır ve biliriz. Aslı; halkın kendi kendine EGEMEN olmasıdır. Kendi kendimize egemen olamadığımızda; Dünya'ya egemen   güçler, halkın içinden çıkan işbirlikçilerle, işbirliği yaparak, halkın egemenliğini, kendi çıkarlarının egemenliğine çevirirler.Tuzaklarını Anayasal düzenin nitelikleriyle oynayarak gerçekleştirmenin yolunu tutarlar.

            Şimdi kendimize soralım. Cumhuriyetimizin temeli temsili sisteme dayanır. Bizi temsil edenleri, kendi oylarımızla belirleriz. Oyumuza göz dikenler, oy alıncaya kadar halkın önünde kırk takla atarlar. Bu taklaları attıklarını kırk eli yıldır görmedik mi? Temsili sistemde temsil yeteneği olmayanları seçmedik mi?.Kendimizi   yurt ve dünya genelinde temsil ettirmeye kalktığımızda;Temsilciler, vurguncu  alavereci, dalavereciler  çemberine düşerler. Bu nısıf daire içinde ki temsilciler; kendilerini de satarlar, vatanı da. Sunulan yağlı teklifle karşısında; bir çakıl taşı satmanın yollarını ararlar.

            Cumhuiyetimiz'in özünde; halka, halk için dürüstlük, liyakat, adalet, insanca davranış, hukukun üstünlüğüne, halkın huzur ve güvenine, ülkemizin birlik ve bütünlüne sahip çıkmanın   koruyuculuğu ve kollayıcılığı vardır.

            Üst paragrafta yazdıklarım; Türkiye Cumhuriyetimizin faziletleridir. Erdemleridir. Erdem kavramına değinelim de, kapalı kutu kalmasın.

            FAZİLET=ERDEM=: " Ahlakın övdüğü iyilikçilik, yiğitlik, Alçak gönüllülük, doruluk, dürüstlük gibi nitelikler."

            Yusuf Has Hacip'ten felsefi anlamı:  " İnsanın ruhsal yetkinliği, olgunluğu".   Sahip olduğumuz  Cunmhuriyet yönetimi dünyadaki diğer;  totaliter, otoriter nitelikleri red eder. Anayasamızın başlangıç ilkeleriyle uyumlu olarakCumhuriyetimiz'in temel nitelikleri Anayasamızın   ikinci maddesinde açıkça sunulmuştur. Cumhuriyetimiz'in  faziletleri ayrıca bu maddeyle; Türk Ulusu tarafından garanti altına alınmıştır.

            84 yıldır bu bayrağın altında yaşarken, 84 yıldır karşılaştığımız TÜRKİYE CUMHURİYETİMİZ'E   yöneltilen iç ve dış saldırılar karşısın da YURTTAŞ olarak dik durabiliyor muyuz?  Sıkıntı buradadır .  Sistemimizin temel niteliklerinin içini boşaltarak kendi hayallerindeki nitelikteki,renklerdeki ve biçimlerdeki cumhuriyet sistemi ihdas etmenin ayak seslerini duyuyoruz. Ülkemizi bölüp parçalamanın hesabı içinde oldukları dünyanın gözü önünde.

            ERDEMİN ERDEMİ; Ben  şuyum, buyum, ben oralıyım buralıyım, ben inançlıyım, inançsızım,ben siyahım, beyazım demekle olmaz. Ulusal bütünlüğümüzü, birliğimizi tehdit eden "dahili ve harici bedhahları" çoooooook….iyi tespit etmektir. Bu duygularla 84'ncü.ilan yıldönümünü idrak ettiğimiz   CUMHURİYET BAYRAMIMIZ , Ülkemizin,İlimizin ve İlcemizin tüm insanlarına kutlu olsun, MUTLULUKLAR GETİRSİN.

              

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home